Aktinik keratoz, uzun süreli kontrolsuz güneşe maruz kalmaya bağlı olarak en çok güneş gören bölgelerde görülen deride anormal hücre gelişimini yansıtan deri değişiklikleridir. En sık yüzeyi pürtüklü yama şeklinde görülürler. Aktinik keratozların düşük oranda deri kanserine dönüşme riski vardır.

Aktinik keratozAktinik keratoz nerelerde oluşur?

Özellikle güneş gören yüz, kulak, el, kollar, kadınlarda bacaklar, saçları dökülen erkeklerde başında saçsız deride ortaya çıkar.

Aktinik Keratoz nasıl görünür?

Herhangi bir rahatsızlık vermediğinden çoğu kişi farkında bile olmayabilir. Görünümleri, üzeri pürtüklü, zaman zaman pullanan yama şeklindedir. Hastalarımız genellikle;  ‘Kabuğunu kopardım fakat hızla yeniden kabuklandı.’şeklinde ,ifade ederler. Sıklıkla birden fazla olurlar. Kırmızı-pembe, ten rengi, renksiz olabilirler. Başlangıçta leke görünümlüdür. Bazen gözle görmek zor olabilir, ancak elle üzerine dokunduğunuzda “zımpara kağıdı” izlenimi verirler. Aktinik keratozlar dudakta olduklarında ‘aktinik keilit’ olarak adlandırılırlar. Dudaklarda kuruluk, çatlaklar, pullanmaya neden olurlar.

Aktinik Keratoz nasıl tanınır?

Dermatologunuz bakarak ve dokunarak aktinik keratoz tanısını koyabilir. Aktinik keratoz tanısı dermoskop ile bakılarak tanı doğrulanır.

 

Aktinik Keratozlar nasıl tedavi edilir?

Aktinik keratoz tedavisinin değişmez basamağı güneşten korunmaktır. Kendiliğinden yok olmaları mümkün değildir.Güneşten korunma yanında uygulanabilecek diğer tedavi seçenekleri:

1. Kriyoterapi: Sıvı nitrojen ile dondurularak lezyon yok edilir. Bazen bir uygulama yeterli olmayabilir. Tekrarlayan seasnlarda, geçene kadar uygulanır.

2. Küretaj: Cerrahi küretle aktinik keratoz uzaklaştırılır. Alttan sağlıklı doku gelir.

3.Cerrahi tedavi: Aktinik keratozun yerine büyüklüğüne ve görünümüne bağlı uygulanabilir. Diğer deri hastalıklarından ayırt edilemediğinde cerrahi hem tanı, hem de tedavi seçeneği olarak düşünülebilir.

4. Krem Tedavileri : Aktinik keratozda en çok tercih edilen tedavilerdir. Hastanın durumuna bağlı olarak Diklofenak jel, İmikuimod krem, 5- Flurourasil krem seçilebilir. Bulgulara göre tedavi süresi belirlenir.

5. Lazer tedavisi: Lazerlerle de deri üst yüzeyi uzaklaştırılara aktinik keratoz tedavi edilir. Tedavi sonrası bölge 1-2 hafta sonra iyileşir.

Aktinik Keratozdan Nasıl Korunabilirim?

Güneşten korunmak ilk yapılması gerekendir. Güneşten koruyucu kremler, uygun şapkalar, güneş gözlükleri yanında gündüz öğle saatlerinde dışarı çıkmamak gerekir. Yapay güneş ışığı veren solaryum salonlarından uzak durmak gerekir. 6 ayda bir derinizi kendi kendinize kontrol edip şüpheli durumlarda dermatoloğunuza başvurabilirsiniz.